We Wrocławiu rozpoczęła się 3-dniowa konferencja pt. Kształcenie i szkolenie podnoszące kwalifikacje i wspierające umiejętności cyfrowe” z udziałem partnerów społecznych w monitorowaniu krajowych planów odbudowy w obszarze edukacji. Oprócz delegacji polskiej, reprezentowanej m.in. przez Jerzego Jaworskiego -wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Waldemara Jakubowskiego, przewodniczącego KSNiO, Dominika Szczuckiego – przewodniczącego Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”, gospodarzy z Wrocławia, Kazimierza Kimso – przewodniczącego ZR NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk, Danuty Utraty – przewodniczącej Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania „Solidarność” Dolny Śląsk, na spotkaniu są obecni przedstawiciele związków zawodowych z Bułgarii, Litwy, Austrii i Serbii.
Takie spotkania odbywają się raz od 2016 roku w rożnych miastach. Otwierając spotkanie Jerzy Jaworski wyjaśnił dlaczego na spotkanie Forum EZA (Europejskiego Centrum ds. Pracowniczych) wybrano Wrocław:
-Wrocław to bardzo prężny ośrodek naukowy i edukacyjny. Tu swój potencjał budowano na naukowcach, którzy przybyli z Wilna i Lwowa. Wybierając to miejsce wzięliśmy też pod uwagę, że tutaj bardzo dużo się dzieje w dziedzinie cyfryzacji. Dopiero co w tej kwestii zakończył się Kongres, a planowany jest kolejny dotyczący bezpieczeństwa w sieci.
Wiceprzewodniczący KK zwrócił też uwagę na niebezpieczeństwa płynące w dobie sztucznej inteligencji i wyraził nadzieję, że uczniowie, którzy dostaną laptopy muszą się uczyć jak z nich korzystać, by oddzielać treści fałszywe od prawdziwych.
Zwracając się do gości konferencji zaznaczył, że w Polsce społeczeństwo jest podmiotem racjonalnie myślącym, chcącym istnienia Narodów Europy.
Gospodarz spotkania Kazimierz Kimso przypomniał, że do Wrocławia nie tylko budował się z elit przyjeżdżających z różnych stron świata, ale taka sytuacja jest i dzisiaj:
-Do Wrocławia przyjeżdżają by się kształcić ludzie z całego świata. Wszyscy są tutaj mile widziani. Wrocław jest miastem otwartym i przyjaznym dla gości. Mamy tu chwalebną historię „Solidarności”. Obok miejsce, gdzie odbywa się spotkanie (sala konferencyjna hotelu na ul. Oporowskiej), mieści się Centrum Historii Zajezdnia, gdzie narodziła się wrocławska „Solidarność”.
Witając gości Waldemar Jakubowski zaznaczył symboliczne znaczenie Wrocławia, jako miejsca, gdzie walczono z totalitaryzmem:
-To miasto bardzo przyjazne, jestem tu w ostatnim czasie już po raz trzeci. Temat, który będzie podejmowany czyli cyfryzacja jest obecnie bardzo ważny, bo w tej materii dzieją się ogromne przeobrażenia. Dzisiaj tradycyjna książka nie jest już jedynym źródłem wiedzy.
Podczas spotkania uczestnicy konferencji dowiedzą się, się jakie priorytety w dziedzinie edukacji w poszczególnych krajach, poznają dobre praktyki i jak jest prowadzony dialog. Będą też dyskutować o planie spotkań w 2024 i 2025 roku.
Janusz Wolniak
Członek Prezydium KSOiW